Възможни проблеми и поддръжка на септичните ями
Почистване на септична яма
Системата за пречистване на септичните ями изисква редовно и периодично почистване, за да се избегне натрупването на утайки и евентуалното изтичане с отпадъчните води в дренажното поле. Ако това се случи, може да запуши тръбопровода на полето за излугване, което изисква скъп ремонт. В процеса на почистване на септичната яма периодичният интервал от време на изпразването на резервоара зависи от обема на резервоара спрямо входящите твърди вещества, броя на несмилаемите твърди частици и температурата на околната среда.
Обикновено системите за септични ями изискват почистване рядко повече от веднъж годишно. И чрез внимателно управление много потребители могат да намалят изпразването на всеки 3 до 5 години.
При почистването на септичната яма трябва да се внимава в резервоара да остане само малък остатък от утайка. Анаеробното разграждане се рестартира бързо, когато резервоарът се напълни отново. Една добре проектирана и правилно поддържана септична система е без миризми. Периодичната проверка на резервоара трябва да продължи десетилетия без поддръжка. Ако септичната яма е добре поддържан резервоар от бетон, фибростъкло или пластмаса, трябва да издържи около 50 години.
Потенциални проблеми на септичните ями
Понякога прекомерното разхищаване на олио за готвене и мазнини може да запълни горната част на септичната яма. Може да доведе до блокиране на входните дренажи. Факт е, че греста и маслото често са трудни за разграждане и могат да причинят проблеми с миризмата и затруднения с периодичното изпразване.
Материали за промиване като дамски превръзки, памучни пръчици и др. Които не са биоразградими от хигиенно естество, бързо ще напълнят или запушат септична яма и тези материали не трябва да се изхвърлят по този начин. Някои хора използват мелница за отпадъци, за да изхвърлят отпадъчната храна. Това ще доведе до бързо претоварване на системата и ранен отказ.
Повреда на системата на септичната яма поради някакъв химически контакт като пестициди, хербициди, материали с високи концентрации на белина или всякакви други неорганични материали като бои, разтворители и т.н. Такива материали възпрепятстват бактериалната функция.
Корените на дърво, растящо над резервоара и храстите или дренажното поле, могат да ги запушат и/или разкъсат. Прекомерното количество вода в септичната яма. Дължащо се на теч от някои водопроводни инсталации, може да доведе до претоварване на системата на септичната яма.