Недвижими имоти – покупка в София

Пазар на недвижими имоти

Предимствата на местния пазар включват добре развитите транспортни връзки със страните от Централна и Южна Европа, както и ски и спа курорти в близост до града. София привлича не само туристи, но и чуждестранни купувачи, търсещи недвижими имоти в столицата. Градът е център на научна, културна и бизнес дейност, така че покупката на недвижими имоти тук може да донесе определени дивиденти.

От какво зависят цените на жилищата?

Цените на недвижимите имоти в София са доста демократични за столицата. Тук можете да закупите апартамент от 30 000 до 200 000 евро в зависимост от района и престижа на района. Средната цена на квадратен метър е 740 евро. За 200 000 евро можете да си купите магазин, но къщата ще струва на купувача в размер на 230 000 – 330 000 евро.

Има интересна тенденция сред купувачите. Най-активни в търсенето и закупуването на жилища са представителите на поколението, родено през 80-те и средата на 90-те години на миналия век.

Кои квартали на столицата са подходящи?

Най-популярните райони за търсене на имоти в София е Драгалевци, където в момента се развива колосално строителството, районът на Витоша също е силно застроен с нови сгради, особено интересен е районът на Кръстова вада след откриването на метростанция там. Освен това интерес представляват и малко по-отдалечени от центъра райони като Бистрица, Панчерево, Лозен, Бианка.

Размер на жилището

Друга тенденция на пазара на жилищни имоти в София е интересът на купувачите към имоти с голяма квадратура. В идеалния случай хората предпочитат да закупят апартамент, така че една от стаите да служи като офис. Въздействието на пандемията вероятно ще се види тук. Например, семейство, което преди е избрало 3-стаен апартамент, сега се опитва да закупи 4-стаен апартамент, за да има работна площ в апартамента.

Купувачите проявяват голям интерес към апартаменти на партерен етаж, които се продават заедно с малки самостоятелни градини.

Пазар на имоти

Анализаторите твърдят, че няма манипулация на пазара на имоти в София. Също и че търсенето е абсолютно реално и пазарът не е раздут. Освен това се предвижда по-нататъшно търсене на жилищни имоти. Броят на издадените разрешителни за строеж през тази година е по-малък от този през 2020 г.  Очакват се допълнителни увеличения на цените в рамките на 20% поради дисбаланс в търсенето и предлагането на имоти в София.